Swego czasu dużo naczytałem się o fantastycznym scuttle na fabryce spamu. Mendax opisuje w samych superlatywach ten niezwykle lekki i prosty skrypt. Postanowiłem sprawdzić to osobiście.

Cały skrypt katalogu „waży” jakieś śmieszne kilobajty i jest bardzo niepozorny.  Po instalacji całość to jedna belka, banalne menu i to wszystko. Najważniejsze jest jednak to, że ten katalog ma niesamowite linkowanie wewnętrzne że…. aż trudno to opisać.

Przejdę do konkretnego przykładu. Postawiłem SemanticScuttle na katalogwitryn.eu. Dodałem 4-5 wpisów. Zacząłem spokojnie linkować, sitemapa oscylowała w granicach paru tyś linków. Ktoś dodał swoje dwie strony, dodał do każdej po 20 tagów i sitemapa miała już 18 tyś linków. Kolejne linkowanie, trzy następne wpisy i nagle szok: robię sitemape GSite Crawlerem: 600 000 linków oczekujących na przeszukanie i nadal rośnie. Coś mi tu nie grało więc wrzuciłem stronę do mojego magicznego skryptu na debianie: 200 000 linków i kaput… serwer zawiecha.

W sumie każdy by się ucieszył ale dla mnie to nie było nic dobrego. To miał być katalog dla ludu a nie dla robotów. Taki przyrost site’a powodował że sitemapa, przy włączonym non-stop serwie i 6 Mb/s łączu robiła się dokładnie 13 dni. MASAKRA.

Wnioski:

Skrypt prawdopodobnie jest najwspanialszym wynalazkiem pod SWLe, farmy linków itp. czyli coś czego nie preferuje. Podejrzewam że w takim linkme dobrze podlinkowany serwis z paroma wpisami daje tyle punktów co z 50 normalnych stron ale patrząc na tą sitemapę miałem wrażenie że coś jest robione trochę na siłę

michal

Jestem wielkim fanem technologii,jak to moja babcia mnie zawsze nazywała "informatykiem". Moimi największymi pasjami jest wykorzystanie automatyzacji, technologii do usprawnienia procesów w e-commerce. Uwielbiam retro komputery, budowanie klastrów. Ogólnie jestem trochę dziwakiem

Artykuły autora | Strona www autora

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.