Swego czasu dużo naczytałem się o fantastycznym scuttle na fabryce spamu. Mendax opisuje w samych superlatywach ten niezwykle lekki i prosty skrypt. Postanowiłem sprawdzić to osobiście.

Cały skrypt katalogu „waży” jakieś śmieszne kilobajty i jest bardzo niepozorny.  Po instalacji całość to jedna belka, banalne menu i to wszystko. Najważniejsze jest jednak to, że ten katalog ma niesamowite linkowanie wewnętrzne że…. aż trudno to opisać.

Przejdę do konkretnego przykładu. Postawiłem SemanticScuttle na katalogwitryn.eu. Dodałem 4-5 wpisów. Zacząłem spokojnie linkować, sitemapa oscylowała w granicach paru tyś linków. Ktoś dodał swoje dwie strony, dodał do każdej po 20 tagów i sitemapa miała już 18 tyś linków. Kolejne linkowanie, trzy następne wpisy i nagle szok: robię sitemape GSite Crawlerem: 600 000 linków oczekujących na przeszukanie i nadal rośnie. Coś mi tu nie grało więc wrzuciłem stronę do mojego magicznego skryptu na debianie: 200 000 linków i kaput… serwer zawiecha.

W sumie każdy by się ucieszył ale dla mnie to nie było nic dobrego. To miał być katalog dla ludu a nie dla robotów. Taki przyrost site’a powodował że sitemapa, przy włączonym non-stop serwie i 6 Mb/s łączu robiła się dokładnie 13 dni. MASAKRA.

Wnioski:

Skrypt prawdopodobnie jest najwspanialszym wynalazkiem pod SWLe, farmy linków itp. czyli coś czego nie preferuje. Podejrzewam że w takim linkme dobrze podlinkowany serwis z paroma wpisami daje tyle punktów co z 50 normalnych stron ale patrząc na tą sitemapę miałem wrażenie że coś jest robione trochę na siłę

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.