To już trochę stary news ale parę miesięcy temu google kupiło firmę Boston Dynamics której mocno kibicowałem pomimo, że pracowała dla DARPA 🙂
Powiązałem parę faktów i wyszła mi przerażająca wizja Skynetu z Terminatora…

Co to Boston Dynamics
Boston Dynamic to laboratorium które produkuje roboty działając dzięki dofinansowaniu z DARPA – w prostych słowach Ci ludzie robią mega ciekawe zabawki na potrzeby wojska. Zwróciłem na nich uwagę gdy na youtube obejrzałem filmik pokazujący niesamowite możliwości robota BigDog – szczególnie fajnie prezentowała się jego umiejętność utrzymywania równowagi na lodzie oraz gdy dostawał soczystego kopniaka od jednego z naukowców.

Poza BigDog jajogłowi pochwalili się na stronie robotami takimi jak cheetah czyli najszybszym czworonożnym robotem albo Petmanem służącym do testów strojów ochronnych który śmiało mógłby zagrać jakąś rolę w postapokaliptycznym filmie w rodzaju Mad Max.
Zawsze i tak najbardziej ciekawiło mnie co zrobili dla DARPA ale nie pochwalili się na stronie – może wojska z zza oceanu mają już całą armię terminatorów wyglądających jak petman z bazookami zamiast rąk…

Dzień sądu
Pewnego dnia gruchnęła wiadomość, że Google – firma która stworzyła największą wyszukiwarkę, ma na swoich serwerach największą ilość danych, wie wiele o swoich użytkownikach i każdy w spodniach nosi jej produkt kupiła sobie Boston Dynamics – o tak jak kupiła wcześniej androida czy producenta termostatów sterowanych ze smartfona.
Na początku zadałem sobie pytanie: po kiego grzyba im takie roboty ?
I wtedy pojawiła mi się dość straszna wizja: pamietacie skynet z terminatora?
Czym w tej chwili dysponuje google
1. Mają największą farmę serwerów na świecie, przechowują największą ilość informacji, przy odrobinie złej woli mogliby czytać maile większości internautów
2. Mają najpopularniejszy system operacyjny na świecie który instalowany jest na telefonach o coraz potężniejszej mocy obliczeniowej z której ze spokojem mogliby zrobić klaster który przebiłby wszystko co do tej pory powstało.
3. Na każdym z tych smartfonów mają oczy, uszy – kamerka i mikrofon i coraz lepszy dostęp do internetu
4. Mają firmę produkującą termostaty sterowane ze smartfona
5. Mają firmę produkującą roboty na potrzeby wojska
Jeszcze Was to nie przeraża ? Wow macie dupe ze stali 😉

No to teraz pokombinujmy
Google za 10 lat wypuszcza petmana i bigdoga z androidem „żely bin” w wersji 10.1 do użytku domowego. Robot ma ogólnie ogarniać proste domowe tematy od sprzątania, robienia obiadu itp. Ma szerokopasmowy dostęp do internetu, tak jak i Twój termostat sterowany przez Andorida oraz smartfon który jest oczami gdy akurat „Robot Petman Google Dynamics” nie ma Cie w zasięgu.
Wszystko jest super bo gdy zaczynają Ci się pocić jajka Twój termostat obniża temperaturę w domu, chce Ci się browara to petman przynosi i po drodze nie wypiła ani łyka, gdy Twój smartfon przez kamerkę sprawdzi, że jesteś smutny to robot opowie Ci parę fajnych dowcipów zaczerpniętych z google search na zapytanie „dowcipy”.
Sielanka, jest wspaniale, nic nie robisz tylko odpoczywasz. Oczywiście pojawiają się skutki uboczne w postaci grubej du…y i zaczynasz wyglądać jak ludzie z filmu wall-e ale masz to gdzieś – wreszcie odpoczywasz w 100%.


Wszystko jest fajne do czasu…
Jednak musisz pracować i będąc pozycjonerem tak jak ja pokombinujesz jak tu nagiąć zasady google. Poszukasz nowego swla czy kolejnej wersji xrummera do blastów. Nagle w Twoim smartfonie uaktywni się kamerka która sprawdzi czy Ty to na prawdę Ty, prześle do serwera google potrzebne informacje która uruchomią lawinę dziwnych zdarzeń. Nagle termostat podgrzeje do granic możliwości temperaturę w Twoim domku a ukochany robot podejdzie do Ciebie i spuści Ci nieziemski łomot. Dostaniesz takiego karniaka, że już więcej nie będziesz kombinować.

Ale postanawiasz być jak Neo z Matrixa i stawiasz opór
Pamiętamy, że ostatnio coś się rypnęło z NSA, jakiś koleżka latał i opowiadał o światłowodach z google do NSA. Od tego czasu świat nie jest taki sam jak kiedyś.
Mimo, że wiesz o tym, że do danych googlowskich mają dostęp także „Oni” zaczynasz szperać w internecie, szukać informacji.
Wtedy Twój petman woła przez net kolegów z okolicy i robią Ci z d…y jesień średniowiecza, googlarze kasują Twój profil na google+ (tracisz na szczęście tylko dwóch znajomych), potem blokują zapytania z Twoim nazwiskiem, przejmują pocztę i Ci nie ma.
Brzmi jak „hity” z wikileaks czyli dość słabo ale materiał na kolejną cześć terminatora jak znalazł 😀

No dobra to tylko wizja 🙂
Wiadomo, że pofantazjowałem sobie trochę i póki co nie ma podstaw by wierzyć, że google przekombinuje ale mimo wszystko wizja świata oplecionego globalną siecią w której jeden producent kontroluje jakieś 70% smartfonów na ziemi, produkuje takie roboty i to wymyka się spod kontroli jest delikatnie mówiąc przerażająca.
Ja mając prawie monopol na system operacyjny w milonach maszyn każda o kilku rdzeniach z gigabajtami ramu użyłbym tego bez wiedzy użytkowników jako olbrzymiego klastra i wykorzystał do SETI@HOME albo innej głupoty a co dopiero zrobiły z tym ktoś kto chciałby władać nad światem 🙂

Co dalej..
Jestem mega ciekawy co Google zrobi mając Androida i Boston Dynamic bo oprócz tak strasznej wizji jak w Terminatorze można z tego zrobić coś fantastycznego co popchnie naszą cywilizacje o całe lata świetlne i Google jest jedną z niewielu firm które mogą to zrobić. Mimo wszystko za 10 lat kiedy pewnie coś wypuszczą raczej nie
będę już spamować przy moim petmanie ;))))))))))

michal
Jestem wielkim fanem technologii,jak to moja babcia mnie zawsze nazywała "informatykiem". Moimi największymi pasjami jest wykorzystanie automatyzacji, technologii do usprawnienia procesów w e-commerce. Uwielbiam retro komputery, budowanie klastrów. Ogólnie jestem trochę dziwakiem

Artykuły autora | Strona www autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.